عمومی

نحوه ترکیب دکوراسیون مدرن با فرش دستباف

ست دکوراسیون مدرن با فرش دستباف یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های چیدمان خانه و محل کار است که خیلی از افراد دوست دارند از آن پیروی کند. اما سوال اینجاست که این شیوه از چیدمان چه چالش‌هایی دارد و اصلا اصول چیدمان دکوراسیون مدرن با فرش دستباف چیست. در چیدمان قالی دستباف به خصوص اگر قرمز رنگ باشد، حتما باید رنگ مبل‌ها و پرده هم با دقت انتخاب شوند تا هارمونی رنگی کاملا رعایت شود. در این مقاله مهم‌ترین اصول ست کردن دکوراسیون مدرن با فرش دستباف را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

فرش‌های دستباف جزء زیباترین هنرهای تاریخی ایران هستند که طراحی پیچیده و پرنقش‌ونگاری دارند و اگر نتوانید از رنگ‌ها مناسب برای ست کردن دکوراسیون مدرن با فرش دستباف استفاده کنید، فضای شما بیش از حد شلوغ به نظر رسیده و فرش دستباف نمی‌تواند خودش را به خوبی نشان دهد.

زمانی که می‌خواهید از یک فرش یا گلیم سنتی استفاده کنید، بهتر است آن را به عنوان زمینه اصلی سالن یا اتاق در نظر بگیرد. همانطور که گفتیم آن‌ها پر از نقش و نگار هستند. اگر بخواهیم بعد از تمام شدن چیدمان فرشی با دکوراسیون سالن خانه هماهنگ کنیم، ممکن است دچار مشکل شویم و در اخر نتیجه کمی دور از خواسته ما باشد.

آیا ترکیب فرش دستباف با سبک مدرن امکان پذیر است؟

از ویژگی‌های بارز فرش‌های دستباف این است که حتی با دکوراسیون خانه‌های مدرن و امروزی هم مطابقت پیدا می‌کنند. حتی ترکیب دکوراسیون مدرن با فرش سنتی کار سختی نیست. اگر فرشی را برای دکوراسیون خانه مدرنی می‌خواهید که تم رنگی روشن و بافت‌های کمی دارد، بهتر است از یک فرش دستباف با رنگ‌های تیره غالب که طرح‌های کم اما بزرگی دارد، استفاده کنید. در کل فرش دستباف در دکوراسیون مدرن می‌تواند کمی چالشی باشد. برای این که این چالش را پشت سر بگذارید، لازم است با رعایت برخی از اصول و نکات مربوط به دکوراسیون مدرن با فرش دستباف، فرش را در فضا تلطیف کنید و یک فضای متعادل ایجاد کنید.

 

اصول ست کردن فرش دستباف با خانه مدرن

  • رنگ فرش شما را راهنمایی می‌کند

طرح‌ها و نفش و نگار فرش‌ها و گلیم‌ها به اندازه‌ای چشم‌نواز هستند که معمولا با نگاه کردن به آن‌ها ممکن است از رنگ فرش هم غافل شوید. توجه به رنگ زمینه فرش به ما کمک می‌کند آن را بهتر و راحت‌تر با دکوراسیون مدرن خانه خود هماهنگ کنیم. برای مثال، اگر زمینه فرش شما آبی است، حتی اگر نقش و نگار آن با رنگ‌های طلایی و زرد و نارنجی ترکیب شده است، بهتر است در دکوراسیون اتاق از عناصر آبی استفاده کنید.

اگر طیف‌های رنگ مختلف رنگ آبی را برای این کار انتخاب کنید، دکوراسیون شما دچار یکنواختی هم نمی‌شود و هارمونی خوبی در فضا ایجاد می‌شود یا اگر زمینه فرش شما رنگ روشنی داشته باشد، می‌توانید آن را برای رنگ دیوارها، کاغذ دیواری یا پرده‌ها هم استفاده کنید. به طور کلی استفاده از رنگ زمینه فرش و گلیم در عناصر دیگر خانه باعث می‌شود که فرش جلوه بیشتری داشته و از طرفی تعادل در فضا ایجاد شود.

 

  • ایجاد کنتراست

در ست کردن فرش دستباف با خانه مدرن بحث رنگ‌ها به همین جا ختم نمی‌شود. در دکوراسیون مدرن و امروزی وجود کنتراست بین رنگ‌های یک فضا محبوبیت زیادی دارد. حتی اگر سلیقه و سبک شما باعث می‌شود که رنگ‌های متضاد را ترجیح بدهید، فرش‌ها و گلیم‌ها همچنان جایگاه خود را در دکوراسیون منزل حفظ می‌کنند. به طور قطع موقع طراحی یک سالن با یک فرش پرنقش و نگار استفاده از رنگ‌های خنثی مانند سفید و بژ راحت‌تر است.

اما ریسک کردن هم همیشه بد نیست. کافی است رنگ دیوارها یا یکی از مبلمان اصلی شما با رنگ فرش متضاد باشد. به این ترتیب فضای سالن شما حال و هوای مدرن‌تری پیدا می‌کند. همچنین رنگ مبلمان یا دیوارها و رنگ فرش به خوبی خودشان را نشان می‌دهند. برای اینکه این رنگ‌ها متضاد را با اطمینان بیشتری انتخاب کنید، می‌توانید از ترکیبی که در خود فرش وجود دارد هم کمک بگیرید.

  • از چیدمان نو استفاده کنید

معمولا حس خوبی نسبت به فضاهایی که در آن‌ها از چندین فرش یا گلیم استفاه شده است، نداریم. آن‌ها ما را به یاد خانه‌های قدیمی می‌اندازند که سراسر آن‌ها فرش اندخته بودند و فضای خانه خفه و کدر بود. با استفاده همزمان از فرش و کفپوش می‌توانید فضای زیباتر و متنوع‌تری ایجاد کنید.

به همین خاطر است که شاید نکته‌ای که می‌خواهیم بگوییم، به نظرتان عجیب باشد اما به ما اعتماد کنید. شما می‌توانید از چندین فرش و گلیم و قالیچه در یک اتاق استفاده کنید و به جای خفه کردن فضای اتاق و پر کردن بیش از حد خانه با ترکیب کفپوش و فرش، تنوع ایجاد کنید.

برای این کار می‌توانید از یک فرش ساده‌تر به عنوان زمینه استفاده کنید و فرشی که کوچک‌تر است را به حالت صاف یا زاویه‌دار روی آن پهن نمایید. همچنین می‌توانید دو فرش کوچک را به با فاصله کم از هم روی زمین بیندازیم تا یک فرش بزرگ‌تر ایجاد شود. این فرش‌ها می‌توانند مکمل هم یا متضاد هم باشند.

  • فضای خالی را پر کنید

بارها از نقش و نگار فرش‌ها و گلیم‌ها صحبت شد و همین موضوع در فضاهای خالی به داد ما می‌رسند. خیلی از وقت‌ها مخصوصا در سالن‌های بزرگ به فضای وسیعی برخورد می‌کنیم که مبلمان کافی برای پر کردن آن نداریم یا شاید از شلوغی بیش از حد سالن فراری باشیم اما حتی در این صورت هم خلوت بودن بیش از حد فضا هم می‌تواند ما را آزار دهد. در این حالت می‌توانیم از فرش یا گلیم برای پر کردن این قسمت استفاده کنیم. در راهروهای ورودی هم معمولا همین شرایط وجود دارد. استفاده از قالیچه‌های کوچک‌تر یا فرش‌های نواری در این فضا انتخاب خوبی هستند.

 

مدل های ترکیب فرش دستباف با دکوراسیون مدرن

  • ست کردن فرش دستباف تیره

در ترکیب فرش دستباف با دکوراسیون مدرن برای قالی‌های دستباف تیره لازم است که نکات و اصول دکوراسیون مدرن با فرش دستباف را بدانید. وقتی فرش شما تیره است و شما مبل تیره هم انتخاب کنید، مبل جلوه بیشتری در دکوراسیون دارد.

به یاد داشته باشید که فرش‌های دستباف اصولا قیمت بالایی دارند و باید تلاش کنید که این فرش‌ها بیشتر از سایر اقلام خانه به چشم بیایند. توصیه ما این است که در کنار فرش‌های تیره از مبلمان روشن استفاده کنید.

 

  • فرش‌های دارای رنگ‌های بالا

فرش‌هایی که در آن‌ها بیشتر از یک رنگ غالب می‌بینید، دست شما را برای ست کردن باز می‌گذراند. یعنی اگر فرش دستباف شما به جای اینکه تک رنگ باشد، رنگ‌های دیگری هم دارد، می‌توانید از این موضوع به نفع خودتان استفاده کنید و برای ست کردن فرش دستباف با مبل‌ها و پرده‌ها از این موضوع بهره ببرید.

شما می‌توانید اول فرش را انتخاب کرده و مبلمان را بر اساس آن انتخاب کنید. این مدل دکوراسیون و طراحی برای فرش دستباف مدرن بسیار ایده‌آل است. چون رنگ‌های تفکیک شده و غالب دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *